Yeni Adresimin Bannerını Alırmısınız?

4 Nisan 2009 Cumartesi

tepeden tırnağa tiyolar

Kumsalda keyifle güneşlendiğimiz, denizin tadına doyamadığımız, havuzlarda bol bol yüzdüğümüz yaz ayları geride kaldı. Kışın yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde güneşten, tuzlu ve klorlu sulardan yıpranan cildimize, saçlarımıza, tırnaklarımıza; kısacası tepeden tırnağa tüm vücudumuza bakım yapmanın zamanı geldi!


Cildinizi her akşam nemlendirin, sabunla değil banyo yağıyla yıkanın. Güneş lekelerinden peeling ile kurtulun. Sarkan cildinizi lazerle toparlayın. Kuruyan saçlarınızı mezoterapi ile canlandırın. Kırışan ellerinizi mezolifting ile gençleştirin...

Kumsalda keyifle güneşlendiğimiz, denizin tadına doyamadığımız, havuzlarda bol bol yüzdüğümüz yaz ayları geride kaldı. Kışın yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde güneşten, tuzlu ve klorlu sulardan yıpranan cildimize, saçlarımıza, tırnaklarımıza; kısacası tepeden tırnağa tüm vücudumuza bakım yapmanın zamanı geldi!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Makbule Dündar, tatil dönüşü için basit ama etkili bakım tüyoları verdi.

GÜNEŞ CİLDİ SARKITIR

Sıcak yaz günleri yavaş yavaş sona ererken, sonbaharı hissetmeye başladığımız bugünlerde cildimizde, saçımızda ve tırnaklarımızda da bazı değişiklikler ortaya çıkar. Güneşin, denizin ve havuzun etkisiyle cildimiz kurur ve lekelenir. Hatta uzun süre güneşe maruziyete bağlı olarak; cildimizde orta tabakada bulunan kollajen ve elastin lifler hasar görür, ciltte sarkma ve kırışıklık ortaya çıkabilir.

YAZ SONU HER AKŞAM NEMLENDİRİCİ

Yaz sonu cilt bakımında en önemli nokta; havuzdan ve denizden dolayı hayli kuruyan cildi uygun nemlendiricilerle nemlendirmektir. Özellikle dermatologların önerdiği, üre ve benzeri etkin madde içeren medikal kozmetik ürünleri tercih edin. Özellikle yaz sonu, mutlaka her akşam cildinize nemlendirici uygulayın. Günde en az 2 litre su içmeyi de cilt sağlığı açısından ihmal etmemeyin.

SABUNU BIRAKIN, BANYO YAĞI KULLANIN

Kuruyan cildi banyoda sabun kullanarak daha fazla kurutmamaya özen gösterin. Cildinizi ph dengeli uygun temizleyiciler ya da temizleyici gibi kullanılabilen özel banyo yağları ile temizleyin. Banyo sonrası cilde mutlaka uygun nemlendirici veya vücut yağı uygulayın.

GÜNEŞ LEKELERİNİ PEELİNG’LE SİLİN

Yaz sonu cilte görünen önemli bir değişiklik de ciltte güneşe bağlı oluşan lekelerdir. Bu lekeler, sonbahar veya kışın cilde uygun bir kimyasal peeeling yöntemiyle düzeltilebilir. Kimyasal peeling; glikolik asit ve amino asit gibi kimyasallar kullanarak seans seans uygulanan bir çeşit cilt soyma işlemidir. Genellikle 15 gün arayla uygulanır. Mutlaka bir dermatolog tarafından uygulanması gerekir. Kimyasal pelling dışında, leke tedavisinde günümüzde lazerler de kullanılıyor...

GÜNEŞTEN SARKAN CİLDE LAZER

Yazın güneş hasarına bağlı oluşan cildimizde oluşan sarkma ve kırışıklıklar da, cilt gençleştirme tedavisinde kullanılan lazerlerle tedavi edilebiliyor. Seans seans uygulanan bu yöntemle, cilt daha sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşabiliyor.

KURUYAN SAÇLARA MEZOTERAPİ

Saçlar da en az cilt kadar güneş, deniz ve havuzdan etkilenir. Yaz sonu özellikle saçlarda cansızlaşma ve kuruma meydana gelir. Kuruyan saç ve saç derisi uygun nemlendirici saç maskeleri ile nemlendirilmeli ve uygun medikal kozmetik şampuanlar kullanılmalıdır. Kurulukla birlikte saç dökülmesi söz konusu ise; dermatoloğun önereceği ağızdan destek ilaç tedavisi ve saç mezoterapisi de iyi birer seçenektir. Saç mezoterapisi sayesinde; saçın ihtiyaç duyduğu vitamin ve destek maddeleri, direkt saçlı deriye, seri enjeksiyon teknikleriyle uygulanır. Hayli etkili olan yöntem, 15 gün arayla uygulanır. İlk seanslardan itibaren etkisi ortaya çıkar.

ÇİNKO TAKVİYESİYLE TIRNAKLARI GÜÇLENDİRİN

Yaz aylarında özellikle havuzda ve denizde bolca vakit geçirildiyse; tırnaklarda da kuruluk ve çizgilenmeler ortaya çıkar. Yaz sonu, tırnaklarda kuruluk sık karşılaşılan bir durumdur. Tırnaklarınız da saçınız ve deriniz gibi neme ihtiyaç duyar. Uygun tırnak balsamları, tırnak sertleştirici solusyonlar ve özellikle biyotin ve çinko içeren besin takviyesi tabletlerle tırnaklarınız eski sağlıklı görünümüne kavuşur.

AYAKLARI VAZELİNLE YUMUŞATIN


Yaz sonunda ayak ve el bakımı da mutlaka unutulmamalı. Ayakları, özellikle de topukları salisilik asit içeren pomatlarla yumuşatıp, üre içeren kremlerle nemlendirmek hayli iyi sonuçlar sağlar. Yine sertleşen ayak tabanları, haftada bir ponza taşı ile rendelenirse, zaman içerisinde oluşmuş boynuzlaşma ve nasırlaşmanın önüne geçilmiş olur. Ayrıca ayaklara sık sık vazelin uygulamak da, ayak derisinin yumuşak ve sağlıklı görünmesini sağlar.

KIRIŞAN ELLER MEZOLİFTİNGLE GENÇLEŞİR


El bakımı da, en az yüz bakımı kadar anti-aging uygulamalarda önemli yer tutar. Özellikle yazın güneşe korumasız kalmak ellerde istenmeyen lekelenmelere, kollagen ve elastin liflerde harabiyete bağlı olarak da gevşeme ve sarkmalara neden olur. Eldeki lekeler hafifse, özel renk açıcı kremlerle düzeltilebilir. Daha ileri vakalarda lazer tedavisi uygulanabilir. Bazı durumlarda kriyoterapi (soğuk azot ile dondurma) iyi bir seçenek oluşturur. El dersinde oluşan gevşeme, sarkma ve kırışıklıklar, mezolifting uygulamarı ile tedavi edilebilir. Mezoliftingli tedavi yönteminde; el derisine seri enjeksiyon teknikleri ile hyalüronik asit ve değişik vitaminler (özellikle B,C ve biotin) enjekte edilir.

ÇATLAYAN DUDAKLARA SERAMİDLİ KREM

Dudaklarımız da yazın güneşten etkilenir, denize ve güneşe bağlı olarak kurur ve çatlar. Uzun süre güneşe maruz kalmak dudaklarda ‘aktinik keilit’ diye adlandırdığımız bir tabloya yol açar. ‘Aktinik keilit’e bağlı olarak; dudakta belli bölgelerde kalınlaşma, çatlama, kapanmayan yaralar ve kabuklanmalar oluşur. Zaman içerisinde kronikleşen bu tablo, güneşe maruz kalma devam ederse kanserleşmeye kadar ilerleyebilir. Çatlayan ve kuruyan dudakları seramid ve üre içeren nemlendiricilerle sık sık nemlendirmek, en az spf 15 olan güneş koruyucu kremler kullanmak; sağlıklı dudaklara sahip olmak açısından büyük önem taşır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder